مراحل طراحی سایت

مراحل طراحی سایت

شما که در حال مطالعه این مقاله هستید به احتمال زیاد قصد دارید سایتی برای خود ایجاد کنید. در این مقاله از پرشیا وب به بررسی تک تک مراحل طراحی و ایجاد سایت می‌پردازیم.

پول تو سایته!

برای اینکه بتوانید به راحتی پروژه خود را به اتمام برسانید و نیازهای یک سایت حرفه‌ای را شناسایی کنید لازم است تا ابتدا مراحل آن و مهارت‌های لازم را برای ساختن سایت را متوجه شوید تا به مشکل نخورید. با ما همراه باشید.

روش‌های طراحی سایت

به طورکلی برای ایجاد یک سایت ما از دو روش می‌توانیم استفاده کنیم که به شرح زیر می‌باشند:

روش اول: استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس

اگر قصد داشته باشید با استفاده از وردپرس به طراحی سایت بپردازید دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است که در مقاله طراحی سایت با وردپرس به آن پرداخته‌ایم.

معمولاً استفاده از وردپرس آسان‌تر و راحت‌تر خواهد بود و هزینه کمتری نیاز دارد.

اما سایت یونیک تحویل نخواهید گرفت و برای توسعه آن ممکن است به مشکل بر بخورید.

روش دوم: طراحی سایت با کدنویسی اختصاصی

سایت‌هایی که به طور اختصاصی طراحی می‌شوند از ۰ تا ۱۰۰ کدنویسی شده و به‌صورت یونیک تحویل شما قرار خواهد گرفت. این سایت‌ها از سرعت بالاتری برخوردار خواهند بود و اگر قصد داشته باشید در آینده هرگونه تغییری در سایت خود به وجود بیاورید برایتان امکان پذیر است.

در ادامه مراحل لازم برای طراحی سایت به‌صورت اختصاصی را بیان می‌کنیم:

تعیین نیازها و اهداف شما از وب‌سایت

ابتدا باید کاربران هدف خود را شناسایی کنید و هدف خود از ایجاد وب‌سایت را مشخص کنید. با انجام این کار متوجه می‌شوید که چه امکاناتی باید برای کاربران خود فراهم کنید.

می‌توانید برای شناسایی ویژگی‌هایی که مدنظر دارید از سایت‌هایی که نزدیک به ایده شما هستند بازدید کنید و سپس اطلاعات لازم را به طراح بدهید.

لازم است تا به طراح اهداف خود و خواسته‌های خود را به‌صورت مکتوب ارائه دهید.

یکی از مشکلاتی که در حین طراحی سایت به وجود می‌آید این است که کارفرما در حین کار متوجه می‌شود که باید ویژگی‌های دیگر به سایت اضافه کند که همین امر سبب طولانی‌تر شدن فرایند طراحی سایت و بی نظمی خواهد شد. پس قبل از شروع خواسته‌های خود و اهداف خود را مشخص کنید.

طراحی وایرفریم اولیه

طراحی وایرفریم یک مرحله اساسی و اولیه در طراحی وب‌سایت است. در واقع طراح UI/UX با طراحی وایرفریم مشخص می‌کند که عناصر و بخش‌های مختلف سایت در کدام قسمت قرار بگیرد.

طراحی وایرفریم اولیه سایت

درست است که طراحی وایرفریمینگ اولین مرحله است، اما تمامی مراحل بعدی بر روی این مرحله استوار است.

ایجاد طرح نهایی

مرحله بعدی برای ایجاد وب‌سایت نهایی کردن طرح است. یعنی رنگ‌بندی قسمت‌های مختلف، قرارگیری لوگوی وب‌سایت و… باید انجام شود.

در این مرحله می‌توانید با طراح سایت مشورت کنید و بهترین ایده را انتخاب کنید. زیرا مرحله بعدی باید طرح کدنویسی شود و ایجاد تغییرات در وب‌سایت پس از کدنویسی سخت‌تر خواهد بود. این مرحله نیز توسط طراح UI/UX انجام می‌شود که طراح از ابزارهایی مانند فیگما و یا Adobe xd استفاده خواهد کرد.

کدنویسی فرانت‌اند سایت

پس از اینکه طرح نهایی را ایجاد کردید و طرح صد در صد مطابق نظرتان بود باید فایل نهایی را به کد نویس ارائه دهید تا طرح سایت تبدیل به کد شود.

لازم به ذکر است برای این مرحله باید از مهارت کافی کد نویس اطمینان داشته باشد. زیرا اگر مهارت کافی نداشته باشد ممکن است از لحاظ رسپانسیو صفحات، شبیه نبودن به طرح ارسالی و مشکلات دیگر بر بخورید.

دو تعریف کوتاه

قبل از اینکه به مرحله بعدی برسیم لازم است تا ابتدا دو تعریف کوچک را بیان کنیم:

به‌طورکلی سایت‌ها به دو قسمت تقسیم می‌شوند سایت‌های داینامیک و سایت‌های استاتیک که تعریف آن‌ها به شرح زیر است:

  • سایت‌های استاتیک: در این‌گونه سایت‌ها هیچ کد سمت سروری نوشته نشده است و فقط کدهای فرانت‌اند وب‌سایت وجود دارند. معمولاً سایت‌های تک‌صفحه‌ای که برای رزومه و… که نیاز به تغییر و اضافه‌کردن مطالبی نداشته باشند از نوع استاتیک خواهد بود. برای ویرایش هر قسمت وب‌سایت نیاز دارید تا با برنامه‌نویس ارتباط برقرار کنید که باعث ایجاد هزینه خواهد شد.
  • سایت‌های داینامیک: اکثر سایت‌های امروزی از نوع داینامیک هستند که در این‌گونه وب‌سایت‌ها به کارفرما علاوه بر بخش ظاهری وب‌سایت یک پنل ادمین ارائه می‌گردد که فقط مالک وب‌سایت به آن دسترسی دارد. با پنل ادمین می‌توانید  مطالب را ویرایش و یا اضافه کنید و هر قابلیت دیگری که از برنامه‌نویس بخواهید می‌تواند برایتان ایجاد کند.

کدنویسی بک‌اند وب‌سایت

با توجه به اینکه هر وبسایت داینامیکی شامل یک سری کدهایی است که در بک‌اند و سمت سرور قرار دارند لازم است تا این کدها به‌خوبی کار کنند.

در واقع اگر سمت بک‌اند برنامه‌نویسی نشود یک سایت معمولی استاتیک خواهید داشت و هیچ تغییری نمی‌توانید در آن انجام دهید. پس این بخش در طراحی سایت از اهمیت بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است اگر برنامه‌نویس شما حرفه‌ای نباشد و فریم‌ورک مناسبی را انتخاب نکند ممکن است مشکلاتی از جمله کاهش سرعت وب‌سایت به وجود بیاید.

تست نهایی

قبل از اینکه فایل‌ها را به سرور منتقل کنیم لازم است ابتدا به‌صورت ۰ تا ۱۰۰ عملکرد سایت بررسی شود.

در این مرحله باید چک کنید که ایا اطلاعات به درستی در دیتابیس ذخیره می‌شود؟ سرور پاسخ مناسبی را به کاربر ارائه می‌دهد؟ و یا از لحاظ ظاهری وب‌سایت آیا صفحات به طور کامل رسپانسیو هستند؟ این‌ها برخی از سوالاتی است که باید بپرسید و بررسی کنید.

خرید هاست و دامنه

پس از دریافت سورس کدها از برنامه‌نویس باید به فکر خرید هاست و دامین باشید. هاست در واقع فضایی است که کدهای شما در آن پردازش می‌شوند و در واقع یک کامپیوتر همیشه روشن است تا سایتتان همواره آنلاین باقی بماند.

دامنه نیز همان نام سایت شما است که پسوندهای آن انواع مختلفی دارد. می‌توانید باتوجه‌به اهداف و بودجه خود دامنه .com یا .ir خریداری کنید. البته دامنه‌های دیگر نیز وجود دارند که در مطلب انواع دامنه سایت معرفی کرده‌ایم.

بعد از خرید هاست و دامنه می‌توانید فایل‌های مربوطه را در آن بارگذاری کنید و از برنامه‌نویس بخواهید تا پیکربندی‌های لازم را برای شما انجام دهد.

پشتیبانی سایت

بعد از اینکه سایت شما آپلود شد بر روی وبسایت لازم است تا یک پشتیبان فنی داشته باشید.

مراقبت از سایت یکی از نکاتی است که باید به آن توجه زیادی داشته باشید. زیرا ممکن است در طول کار با سایت متوجه اشکالاتی شوید که فقط طراح سایتتان می‌تواند سر در بیاورد و آن را حل کند.

جمع‌بندی

در این مقاله از پرشیا وب تمامی مراحل لازم برای طراحی سایت را بررسی کردیم و متوجه شدیم که برای ایجاد یک وبسایت نیازمند افراد متخصص خواهیم بود و طراحی سایت به‌صورت اختصاصی شامل چندین مرحله خواهد بود.

در نهایت شما زمانی موفق می‌شوید که کاربران حین استفاده از وب‌سایت شما لذت ببرند و تجربه­ کاربری خوبی را به جا بگذارید.

البته فرایند طراحی وبسایت به مراحلی که نام بردیم ختم نمی‌شود. چراکه باید دائماً وب‌سایت خود را به‌روز نگهداری کنید و سعی کنید بخش ظاهری وب‌سایت را بهبود ببخشید. به تجربه کاربری اهمیت بالایی بدهید و اگر کاربران انتقاداتی دارند در جهت رفع آن بکوشید.

یکی از خدمات حرفه‌ای پرشیا وب طراحی سایت است.

لطفاً امتیاز دهید
اینستاگرام پرشیا وب

اشتراک‌گذاری در:

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *

ارسال نظر

تمامی حقوق محفوظ است